PETROVAC – PROGRAM „PEDAGOŠKI, UMJETNIČKI I
NAUČNI PORTRET MR ANE M. ZEČEVIĆ,
TEORETIČARA MUZIKE IZ BEOGRADA“
U petak 21. avgusta 2015. godine sa početkom u 21 čas, u Spomen domu Crvena komuna u Petrovcu na Moru, održan je program „Pedagoški, umjetnički i naučni portret mr Ane M. Zečević, teoretičara muzike iz Beograda“. Moderator programa bio je diplomirani arheolog Dušan Medin iz Petrovca, organizator mnogih kulturnih i naučnih projekata. O Ani i njenom radu su govorili dr Miroslav Miro Luketić iz Budve i akademik Radomir V. Ivanović iz Beograda. Umjetnički dio programa upriličila je studentkinja glume Jovana Todorović iz Budve, koja je govorila djelove iz pripovjetke „Kanjoš Macedonović“ Stefana M. Ljubiše i predstave „Skočiđevojka“ Maje Pelević. Prikazani su, takođe, i fragmenti TV opere „Paštrovski vitez“ (režija Arsenije Milošević RTB, 1982). Prisutnima se na kraju večeri obratila i mr Ana M. Zečević.
U program je pristutne uveo moderator Dušan Medin. Zahvalio se učesnicima programa, domaćinu Spomen domu Crvena komuna i JU Muzeji i galeriji Budve i njihovoj upravi, predstavnicima medija, kao i publici koja je došla da isprati ovaj skup. Zatim se Dušan posebno osvrnuo na detalje iz Anine bogate biografije, kao i bibliografije koja je vrlo široka i raznovrsna s obzirom na to da je u pitanju mladi istraživač. Između ostalog, pomenuo je da je Ana dugo sarađivala sa Paštrovićima i Budvom prisustvujući mnogim organizovanim okruglim stolovima, književnom večerima, te učestvujući u pisanju zbornika koji se tiču Paštrovića i njihove kulture.
Moderator je zatim dao riječ dr Miru Luketiću koji je održao simpatični, topli govor o Ani. Naime, dr Luketić je naglasio da on nije stručnjak u oblasti muzike, te da Anu vidi drugi put u životu, ali da smatra da je dobro upoznao kroz njene radove i angažmane, te preko društvene mreže Facebook. „Ja sam, možda, najstariji korisnik Facebook-a“, rekao je dr Luketić uz osmjeh te nastavio priču o tome kako ga Ana fascinira svojim fotografijama, odabirom muzike, te komentarima i dopisivanjima koje razmjenjuje sa njom. Dr Luketić je, takođe, naglasio da na taj način Ana koristi ovu društvenu mrežu u prave svrhe – preporučuje ljudima dobru i kvaltetnu muziku, prvenstveno, kao i druge sadržaje. Na kraju, poželio je Ani, pored profesonalne karijere u kojoj se maksimalno ostvarila, dom, porodicu i mirnu luku. To je uradio na poetski i, reklo bi se, najljepši način – recitujući pjesmu Marine Cvetajeve na ruskom, čime je aludirao na Anino razumijevanje ruske kulture i mentaliteta, s obzirom na dio života i njenog školovanja proveden u Rusiji.
Nakon dr Luketića, Dušan je dao riječ akadmiku Radomiru V. Ivanoviću, koji je govorio o značaju Aninog angažmana ne samo u oblasti muzike, već i u oblasti književnosti, dramaturgije, slikarstva… naveo je naslove više Aninih knjiga koje je napisala i priredila, ogleda i eseja naglašavajući da svaki od njenih radova nosi komparativističku crtu, pogotovo kad je književnost u pitanju, te da Ana na taj način, nije samo teoretičarka muzike, već kompletna umjetnica i naučnica koja je svoj život posvetila umjetničkom i kulturnom angažmanu. Posebno se osvrnuo na njene radove u kojima se prožimaju muzika i poezija i koji se bave poezijom Branka Radičevića, Laze Kostića, Alekse Šantića, te Jovana Grčića Milenka. Dodao je i da se Ana bavila muzičkim stvaralaštvom Vladana Desnice, za kojeg malo ko zna da je, i pored toga što je poznat kao književnik, bio i kompozitor. Naglasio je da Ana i slika i piše, da mnogo čita i istražuje, a pored svega toga svoj primarni posao – pedagoški u Muzičkoj školi „Josip Slavenski“ u Beogradu, radi na najbolji mogući način. Nije krio ponos što ju je upravo on podržavao u svemu tome od početka, jer je on njen tetak i posmatra je kao svoje dijete, što je za neke od nas bilo vrlo prijatno iznenađenje.
Nakon govora akad. Ivanovića, Dušan je najavio i Anu koja mu se zahvalila na tome što je organizovao ovaj skup u čast njenog rada koji traje već dvadeset godina. U svom govoru najviše se osvrnula na svoj pedagoški rad. Naglasila je da je njen posao ispunjava i da u njemu pronalazi insipraciju. Bila je ponosna što je u publici primijetila i jednu od svojih bivših učenica, jer joj je to dokaz da svoj posao radi sa puno ljubavi, insprišući mlađe generacije sa kojima kasije održava prijateljske i saradničke odnose. Zahvalila se, takođe, dr Luketiću i akad. Ivanoviću na divnim rijčima hvale o njoj, kao i Jovani Todorović koja je umjetnički oplemenila ovo veče. Naglasila je da se nije nadala ovako bogatom i raskošnom programu, punom iskrenog emotivnog naboja, jer je prvobitno došla u Tivat i Petrovac da odmori i da uživa u kupanju i plaži. Dušan ju je ovim predlogom zatekao, ali i prijatno iznenadio idejom o programu kojim bi se obilježio njen dvadesetogodišnji angažman i brojne paštrovske teme kojima se bavila tokom svog stvaralaštva (Ljubišino djelo kao inspiracija muzičkim stvaraocima, opera „Paštrovski vitez“ Mihovila Logara, kompozitor Branko Zenović i njegov opus, muzički i drugi motivi u poeziji Stefana Mitrovića…). Dušan Medin je zatvorio program lijepom riječju o širenju kulture i organizovanju što više ovakvih skupova na kojima se omogućava razmjena finih stvaralačkih iskustava. Poklonio je Ani Zečević buket cvijeća u znak zahvalnosti i pozdravio goste.
Na samom kraju večeri Ana nam se „odužila“ i zahvalila na toplom prijemu, zasvirala na klaviru i, zajedno sa dr Luketićem i akad. Ivanovićem otpjevala ruske romanse i crnogorske lirske pjesme. Pristuni su ovo prijatno iznenađenje s oduševljenjem pozdravili i priključili se neformalnom programu večeri koja se završila uz pjesmu i lijepe emocije.
Muzika i pjesma su najbolji dokaz kako umjetnost pozitivno utiče na ljude, oplemenjuje ih, zbližava i inspiriše. Mr Ana M. Zečević je pravi reprezent umjetnosti u tom smislu.
KRATAK IZVOD IZ BIOGRAFIJE MR ANE M. ZEČEVIĆ
Ana M. Zečević rođena je u Beogradu 1972. Osnovnu i srednju muzičku školu pohađala je u Moskvi i Beogradu. Diplomirala je na odsjeku za Opštu muzičku pedagogiju na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu u klasi prof. Zorislave M. Vasiljević. Magistrirala je na Katedri za teoriju muzike 2009. godine u klasi redovnog prof. Miloja Nikolića sa tezom „Veza dramaturške uloge i muzičkog oblika horova u operama Petra Konjovića“. Aprila 2012. godine, u klasi prof. Ire Prodanov – Krajišnik, prijavila je doktorsku tezu pod nazivom „Laza Kostić i muzika“, na Univerzitetu umetnosti u Novom Sadu. Radila je u Osnovnoj školi „Stevan Sinđelić“ u Beogradu kao nastavnik muzičkog obrazovanja od 1994. do 1996. godine. U narednom periodu radila je kao profesor teorijske grupe predmeta, zabavišta i hora u muzičkoj školi „Vladimir Đorđević“, takođe, u Beogradu. Od 2001. godine stalno je zaposlena u Srednjoj muzčkoj školi „Josip Slavenski“ u Beogradu, gdje obavlja dužnosti pomoćnika direktora i profesora teoretskh predmeta. Autorka je mnogih knjiga, ogleda i eseja. Živi, istražuje, piše, svira i slika u Beogradu.
Priredila Katina Jovanović,
prof. književnosti iz Petrovca
Autori fotografija
Miroslav – Mirko Grubić i Dušan Medin