Šest decenija umjetničkog trajanja – izložba „Sjećanja i snovi“ Slobodana Boba Slovinića


JU Muzeji i galerije Budve organizuje otvaranje samostalne izložbe „Sjećanja i snovi“ istaknutog crnogorskog arhitekte, slikara, književnika i publiciste Slobodana Boba Slovinića, koje će biti upriličeno u petak, 19. juna, sa početkom u 20 časova, u galeriji „Marko Krstov Gregović“ Spomen-doma „Crvena komuna“ u Petrovcu.

Izložbu će otvoriti novinar, publicista i književnik Dragan Mitov Đurović.

Slobodan Bobo Slovinić pripada generaciji umjetnika koji su svojim stvaralaštvom obilježili savremenu crnogorsku likovnu scenu. Tokom više od šest decenija umjetničkog rada ostvario je bogat i raznovrstan opus, predstavljen na više od šezdeset samostalnih i preko četiri stotine kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Dobitnik je najznačajnijih domaćih i brojnih međunarodnih priznanja, među kojima se izdvajaju Trinaestojulska nagrada, Novembarska nagrada Budve, kao i niz nagrada za slikarstvo, dizajn i umjetničko stvaralaštvo. Pored bogate slikarske karijere, ostvario je značajan doprinos i kao arhitekta, likovni kritičar i književnik.

Izložba „Sjećanja i snovi“ predstavlja novi izbor radova koji potvrđuju kontinuitet autorovog stvaralaštva i njegov prepoznatljiv umjetnički izraz. Kroz cikluse „Bijeli Dol“, „Arboretum“ i „Novi kubizam“, Slovinić nastavlja svoje dugogodišnje likovno istraživanje, gradeći djela u kojima se prožimaju zavičajno iskustvo, mediteranski senzibilitet i savremeni slikarski izraz.

Kako u tekstu koji prati izložbu zapisuje Dragan Mitov Đurović:

„Slikati znači živjeti, jer život su sjećanja i snovi.“

Ova misao sažima duh izložbe i stvaralačku poetiku umjetnika koji već decenijama dosljedno gradi autentičan likovni i književni izraz.

Otvaranje izložbe biće održano 19. juna u 20 časova, a postavka će publici pružiti priliku da sagleda najnoviji segment opusa jednog od najznačajnijih savremenih crnogorskih umjetnika.

JU Muzeji i galerije Budve poziva predstavnike medija i sve ljubitelje umjetnosti da prisustvuju otvaranju izložbe.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


4 × 3 =