U petak, 12. jula 2013. godine, na Trgu pjesnika je gostovala crnogorska autorka Dragana Kršenković Brković, koja je predstavila svoj najnoviji roman „Atelanska igra“. Moderator književne večeri bio je Vlatko Simunović.
Dragana Kršenković Brković je autorka dva romana, Atelanska igra i Izgubljeni pečat, dvije zbirke pripovjedaka Gospodarska palata i Vatra u Aleksandriji, zbirke dramskih tekstova Iza nevidljivog zida i knjiga za djecu – Tajna plavog kristala, Duh Manitog jezera, Tajna jedne Tajne i Muzičar s cilindrom i cvetom na reveru. Diplomirala je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu, i na Fakultetu dramskih umjetnosti, katedra za dramaturgiju, Univerziteta umetnosti u Beogradu. Magistrirala je na Filozofskom fakultetu, na smjeru nauka o književnosti, Univerziteta Crne Gore. Bila je gostujući pisac u programu Pisci u gostima u Beču, Austrija (2011) i u Pečuju, Mađarska (2013). Kao Hubert H. Humphrey stipendista Vlade SAD boravila je na Kalifornijskom univerzitetu u Dejvisu i Merilendskom univertzitetu u Kolidž Parku (2005-2006). Takođe, kao OeAD stipendista Vlade Republike Austrije bila je na studijskom putovanju u Gracu, na Karl-Franc Univerzitetu i Institutu za slavistiku (2008). Zastupljena je na evropskom portalu za književnost Traduki sa romanom Izgubljeni pečat. Njen roman Izgubljeni pečat bio je u selekciji za književnu nagradu „Meša Selimović“, Tuzla, BiH. za 2009. a roman Atelanska igra za istu nagradu za 2012. Dvije njene pripovjetke, Momin kamen i Vatra u Aleksandriji, zastupljene su u silabusu Katedre za slovenske jezike i književnost, na Kalifornijskom univerzitetu u Berkliju. Njena knjiga bajki Duh Manitog jezera odabrana je od strane Internationale Jugend Bibliothek iz Minhena za White Ravens 2011, godišnju selekciju najznačajnijih knjiga za djecu u svijetu koje se izdvajaju svojim inovativnim umetničkim stilom. Njena ilustrovana knjiga Tajna jedne Tajne bila je u selekcija Međunarodnog bijenala ilustracija /BIB/ u Bratislavi, Slovačka (2011). Dobitnica je nagrade za najbolji dramski tekst za djecu /Čudesna zvezda/ (1990).
Vlatko Simunović je rođen u Foči /BiH/ 1965 godine. Profesor srpskohrvatskog jezika i književnosti, Filozofski fakultet Nikšić. Zaposlen u redakciji za kulturu dnevnog lista Pobjeda. Intervjue, eseje i književnu kritiku objavljuje u crnogorskoj i regionalnoj dnevnoj štampi i periodici, te na internet portalima (Pobjeda, Vijesti, Novi list, ARS, Prolleter, Balkanski književni glasnik..). Autor je knjiga eseja i ogleda “Zapisi” (Podgorica – 2010.) i knjiga intervjua “Razgovori” (Podgorica – 2011.). U pripremi je njegova knjiga pripovijedne proze „To je taj čovjek”… Član je Crnogorskog društva nezavisnih književnika i PEN Centra Crne Gore.
Atelanska igra je roman o odnosu umjetnika i vlasti, odnosno o složenim odnosima između stvaralaca i onih koji vladaju, a posebno o odnosu onih umjetnika koji svoj uspjeh grade upravo zahvaljujući bliskosti sa tom vlašću. Dragana Kršenković Brković napominje da je u istom trenutku ovo roman o vremenu, o vremenu koje protiče. U nekom drugom sloju ovaj roman nastoji da odredi, da pokaže kojim to sredstvima čovjek pokušava da se odupre vremenu koje protiče, odnosno govori o odnosu čovjeka prema smrti koja je potpuna izvjesnost. Po njenim riječima, ovo je ustvari roman koji govori o suprostavljanju čovjeka tom nestajanju, borba za stvaranjem neke oplemenjene vrijednost koja će nadživjeti čovjeka i koja će se prenijeti na buduće generacije.
Roman prati radnju koja se nalazi na granici između stare i nove ere. Bez obzira na to vrijeme, Dragana Kršenković Brković ističe da se ne radi o istorijskom romanu, jer se u njemu zapravo ne vrši rekonstrukcija događaja koji se po predanju ili istorijskim dokumentima zaista desio. Radnja romana, mnoga mjesta i svi likovi (sem pjesnika Horacija, vladara Avgusta i generala Agripe) su izmišljeni.
FRAGMENTARNI VIDEO ZAPIS SA TRGA PJESNIKA