Treći dan projekta “Putevima tradicije”


Danas, 27. aprila, održan je treći dan programa projekta „Putevima tradicije: studija suhozida na Jegorovom putu“, koji zajednički implementiraju Opština Budva, manastir Praskvica iz Svetog Stefana i NVO Društvo za kulturni razvoj „Bauo“ iz Petrovca na Moru. Podršku projektu pružili su Turistička organizacija Opštine Budva, restoran „Jadran kod Krsta“ i hotel „Opera“ na Jazu.

Podsjećamo, prvi dan projekta podrazumijevao je konferenciju posvećenu suhozidu, održanu 25. aprila u hotelu „Opera“ na Jazu, dok je drugi dan projekta uključivao realizovanje višesatne stručne radionica na lokalitetu Jegorov put u Paštrovićima. 

Današnji dan protekao je radno, takođe u hotelu „Opera“, gdje je prvo održano predavanje mr Dušana Medina, arheologa i izvršnog direktora Društva za kulturni razvoj ,,Bauo” iz Petrovca na Moru, na temu suhozidnog nasljeđa, izazova i mogućnosti koje sa sobom nose njegova zaštita i valorizacija.

U nastavku je mr Anita Trojanović, pejzažna arhitektica i predsjednice Udruge ,,4 grada Dragodid“ iz Hrvatske govorila o brojnim aktivnostima, odnosno primjerima pozitivne prakse ove organizacije, između ostalog, o radionicama izrade suhozida sa lokalnom zajednicom, mapiranjem suhozidne baštine, izradom smjernica za valorizaciju, modelima peomocije u javnosti itd. 

Na samo kraju današnjeg programa održan je okrugli sto sa učesnicima projekta i lokalnom zajednicom, kojim su predśedavali mr Jelena Lazić, glavna gradska arhitektica Opštine Budva i predsjednica Organizacionog odbora, i Dušan Medin ispred Društva ,,Bauo”.

Tokom višesatne rasprave zaključeno je, pored ostalog, da suhozidna baština predstavlja vrijedan kulturni i privredni potencijal, ali da je umnogome ugrožena, kako njena materijalna struktura u prostoru, tako i tradicionalna znanja i vještine njrne izrade. Za početak, potrebno je mapirati suhozidne strukture na teritoriji opštine Budva (ali i šire), dokumentovati ih sa stručnog aspekta, naučno obraditi, publikovati i, konačno, predstaviti javnosti kroz različite medije. Sa lokalnom zajednicom, ali i stručnjacima iz domena arhitekture, arheologije, konzervacije, etnologije itd., zatim sa zanatlijama i drugim ciljnim grupama, trebalo bi raditi na formalnom i neformalnoj edukaciji u smislu sticanja znanja i vještina gradnje ,,usuvo”. Takođe, učesnici projekta pozdravili su namjeru Opštine Budva da se prema Upravi za zaštitu kulturnih dobara upute inicijative za zaštitu i materijalne i nematerijalne baštine u vezi sa suhozidom kao kulturnog dobra.

Foto: Mila Medin

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


19 − 9 =