I ove, kao i prethodnih godina, 22.februara učenici i profesori JU SMŠ „Danilo Kiš“ proslavili su Dan škole, obilježavajući na taj način i dan rođenja velikana književnosti, čije ime škola nosi.
U šarolikom programu proslave, značajan dio zauzimaju likovni i muzički sadržaji. U želji da uvijek budu drugačiji i originalni, učenici su, zajedno sa svojom profesoricom Rankom Perunović, osmislili i realizovali četiri sadržaja.
Samo jedan od njih, Retrospektivna izložba crteža i slika, koje su učenici radili na časovima umjetnosti u periodu 1987-2014.godine, postavljena je u školskom holu. Otvorena je uz divne zvuke pjesme “Voliš dok si mlad”, u izvodjenju grupe učenika.
Ostale tri realizovane su u Modernoj galeriji u Starom gradu. To su:
- Likovni konkurs na temu “Danilo Kiš-život i djelo”
- Muzička radionica
- Izložba učeničkih radova
Na likovnom konkursu učestvovalo je 25 učenika. Slobodnim izborom tehnike, podloge i dimenzija crteža, a inspirisani pročitanim djelima kao i podacima iz biografije, izrazili su svoje doživljaje lika i impresije djelima Danila Kiša.
Muzička radionica je zamišljena kao “muzički razgovor” sa dvojicom vrsnih crnogorskih umjetnika: Mikom Aleksićem i Mihailom Ražnatovićem. U neposrednom kontaktu i interaktivnim muziciranjem sa učenicima, izvodeći pjesme različitih žanrova – od dječije, preko zabavne, džez do sevdalinke, približili su im šta znači kvalitetna muzika, dobar aranžman, kvalitetno izvođenje i emotivni doživljaj pjesme.
Na Izložbi učeničkih radova publika se mogla upoznati sa slikama i mozaicima nastalim na dvije gradske manifestacije “Budvanski imaginarium” i “Kadmov dan”, kao i crtežima nastalim na likovnom konkursu.
Značaj ovakve koncepcije obilježavanja Dana škole je višestruk.
U prvom redu ostvaren je jedan od važnih zahtjeva koje su stavljeni pred savremenu, reformisanu gimnaziju, a to je da funkcioniše u sinergiji sa lokalnom zajednicom.
Ne manje važna je i činjenica da je prvi put učeničko stvaralaštvo predstavljeno javnosti izvan okvira škole, u renomiranom umjetničkom prostoru kakva je Moderna galerija, što ga je dodatno afirmisalo i podiglo na viši nivo, a ponosnim učinilo i učenike i njihove profesore.
Međutim, najveći značaj ogleda se u tome što su učenici imali priliku da uživaju u različitim umjetnostima, sa kvalitetnim umjetnicima, u harmoničnim i inspirativnim prostorima, što je, iako za kratko vrijeme, ostavilo veliki trag na polju preispitivanja vrijednosnih sistema u kojima žive. S obzirom na to da živimo u vremenu u kojem je čovjek na putu da potpuno izgubi osjećaj za prave vrijednosti, ovo se može shvatiti i kao način da se učenicima pomogne u prepoznavanju kvaliteta, što svakako može doprinijeti pravilnom razvoju njihovih ličnosti.
Prilog pripremila:
prof. Ranka Perunović