Četvrti festival regionalni pisaca “Knjiga pod feral“


Četvrti festival regionalni pisaca “Knjiga pod feral“ počeće u četvrtak, 30. maja na Pjaceti kod kuće Čekrdekovića ispred Otvorenog umjetničkog ateljea u Starom gradu u Budvi. Festival će u 21h početi nastupom umjetnika koji živi i stvara na relaciji Nikšić – Beograd, Moriana Lagartije (Vladimira Kosića) koji će predstaviti svoj novi album „Psoglav“ i otvoriti festival. U nastavku programa stihove uz performans govoriće nam Nataša Sardžoska iz Skoplja, a na kraju prve festivalske večeri predstaviće se i Aleksandar Radunović –Popaj.

LP album “Psoglav” je konceptualni album čiji naziv označava  mitološko čudovište sa konjskim kopitama umjesto stopala, jarećim nogama, mišićavim muškim torzom, snažnim rukama sa dugačkim oštrim kandžama umjesto noktiju, s glavom psa na ramenima i velikim trećim okom na sredini čela. Kroz devet numera bend pripovijeda krimi-noir ali i horor priču o susretu popularnog pisca i striptiz igračice u bjekstvu od zakona, bivšeg dečka i vjerenika u malom gradu Štenarevu. Stilski album predstavlja mešavinu različitih alternativnih muzičkih žanrova u rasponu od postanka preko dark i nju vejva pa do gotik roka sa elementima hip-hopa i rejva.

Nataša Sardžoska (Skoplje, 1979), pjesnikinja, spisateljica, književni prevodilac i poliglot-tumač, antropolog. Živjela je u mnogim evropskim gradovima, uključujući Milano, Lisabon, Pariz, Brisel, Beograd, Hajdelberg, Rijeku, Štutgart, Barselonu. Doktorirala je antropologiju na Univerzitetu Eberhard Кarls u Tibingenu, na Novoj Sorboni u Parizu i na Univerzitetu Bergamo. Objavila je knjige poezije Plava soba, Кoža, On me povukao nevidljivom niti, Živa voda, Кrstna kost, a objavljuje i kratke priče, eseje, kritičke tekstove i akademske radove. Pjesme su joj prevedene i objavljene na srpski, italijanski, španski, njemački, hrvatski, slovački, hebrejski, engleski, albanski, grčki, portugalski i bugarski jezik. Objavila je knjige poezije u Italiji i u SAD. Poeziju izvodi u recitalima sa performativnim i interaktivnim karakterom, kombinujući vokalne eksperimente, muziku, improvizaciju, crtanje tijela i ples. Nastupala je na festivalima u Đenovi, Rijeci, Bratislavi, Berlinu, Кalkuti, Hondurasu, Tel Avivu… U okviru Dana makedonske kulture, nastupila je sa svojom poezijom u Beogradu u Ustanovi kulture „Stari grad“ i u Makedonskom kulturnom centru i Sofiji. Pjesme Rada Šerbedžije, zajedno s njim na gitari, izvodila je na engleskom jeziku u tršćanskom muzeju „Revoltela“. Dobila je posebno priznanje „Don Luiđi de Liegro“ za pjesničko stvaralaštvo na italijanskom jeziku i Nagradu italijanske Vlade za prvi prevod knjige „Pinokio“ s italijanskog na makedonski jezik. Njena pjesma „Marioneta“ objavljena je na engleskom i španskom jeziku u Međunarodnoj antologiji poezije protiv zlostavljanja djece.

Aleksandar Radunović – Popaj rođen je 1971. godine na Cetinju.  Diplomirao je na FDU Cetinje, odsjek  dramaturgija.  Master studije završio na FDU u Beogradu.

U zvanje docenta izabran je u junu 2021. godine. Na FDU Cetinje  predaje  više predmeta iz oblasti  Dramaturgije.

Izdavačka kuća Fokalizator objavila je knjigu njegovih drama u julu 2021. godine.  Drama Leptir je postavljena  u produkciji Zetskog doma na Cetinju 2016. godine (rd. Andraš Urban), kao i u sarajevskom Narodnom pozorištu 2018. godine (rd.Emir Kapetanović). Po njegovim tekstovima postavljene su i predstave Istraga (rd. Stefan Sabljič) na sceni CNP 2017.,  Noć (rd. Andrej Cvetanovski) na sceni Zetskog doma (2017) i “Stub soli” (rd. Javor Gardev) na sceni Zetskog doma (2024).

Dramski tekst „ Leptir „dobio je nagradu za najbolji dramski tekst na Mit festivalu , koji organizuje Kraljevsko pozorište Zetski dom sa Cetinja.

Oktobra 2017.  na  Bijenalu crnogorskog teatra komad Leptir dobija šest nagrada stručnog žirija od kojih Radunović dobija nagrade za najbolji dramski tekst i za autorsku muziku iz predstave Leptir. Dramski tekst „ Istraga“ je  na konkursu CNP-a za najbolji dramski tekst 2014. godine,   od strane stručnog žirija  preporučen za postavljanje na scenu.

Dramski tekst  „ Noć „ je na konkursu Europlays proglašen za jedan od tri najbolja teksta koji se bave tradicijom i sva tri su predviđena za postavljanje na scenu. Premijera ovog komada u režiji Andreja Cvetanovskog , u produkciji Zetskog doma sa Cetinja održana je  septembra  2017. godine.

Dugometražni igrani film „ The books of knjige – Slučajevi pravde „ , snimljen po njegovom scenariju, u kojem glumi jednu od glavnih uloga , je premijerno prikazan na Montenegro film festivalu u Herceg Novom , avgusta 2017. godine, a  potom i na Sarajevo film festivalu, na Mojkovačkoj filmskoj jeseni i na festivalu u Mostaru. Film je  u  redovnoj  bioskopskoj distribuciji  u Crnoj Gori, Srbiji i Bosni i Hercegovini  pogledalo  oko 50.000 gledalaca.

Sa organizacijom The Books of Knjige , čiji je suosnivač i stalni član,  je u proteklih dvadesetak  godina  osmislio , producirao i snimio veliki broj televizijskih emisija, tv skečeva, tv i radio reklama, radio emisija, putopisnih reportaža a kao krunu dosadašnjeg rada navodi realizaciju dugometražnog igranog filma koji je realizovan  2017. godine.

Radi kao scenarista i koscenarista na svim projektima The Books of knjige, a kao kompozitor, aranžer i gitarista u grupi Perper koja je više od dvadeset godina jedna od najpopulrnijih i najuspješnijih u Crnoj Gori. Sa kolegama iz organizacije  The Books of Knjige od 1993. godine na podgoričkom radiju Antena M vodi jednu od najslušanijih   emisija u regionu. Komponovao  je muziku za preko dvadeset pozorišnih predstava . Sarađivao je sa relevatnim pozorišnim režiserima iz regiona, među kojima su : Ivica Kunčević, Dino Mustafić, Lidija Dedović, Blagota Eraković, Slobodan Đurović, Snežana Trišić,  Ana Vukotić, Veljko Mićunović  i drugi. Sa grupom Perper  je objavio sedam CD-a , sa The Books Of Knjige  jedan,  a  samostalno je objavio dva albuma instrumentalne muzike .

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


1 × three =